CorelDRAW 8 - informacje dodatkowe

Zapis i odczyt plików

Pliki tymczasowe są domyślnie przechowywane w katalogu głównym (tzn. na dysku c:\). Dysk ten można zmienić przy użyciu opcji na karcie "Pamięć" w oknie dialogowym Opcje wywoływanym z menu Narzędzia. Możliwe jest jednak wykorzystanie w tym celu wyłącznie katalogu głównego wskazanego dysku.

Przy imporcie pliku *.cdr nie zostaną odczytane informacje o warstwach i stronach.

Aby przy imporcie zachować położenie i rozmiar wszystkich obiektów utworzonych w pliku, po pojawieniu się uchwytu importu należy nacisnąć klawisz spacji lub ENTER.

Eksport pliku *.cdr do formatu *.cmx spowoduje utratę informacji na temat ustawień strony.

Obszary robocze

Przy wyborze innego obszaru roboczego obszar ten powinien zostać ustawiony jako bieżący, w przeciwnym razie wszystkie ustawienia wyświetlane w oknie dialogowym Opcje nie będą zgodne z ustawieniami wybranego obszaru roboczego; wszelkie zmiany tych ustawień również nie będą zachowane w wybranym obszarze roboczym.

Kiedy po raz pierwszy tworzony jest nowy obszar roboczy w oparciu o domyślny obszar roboczy, będzie on w istocie oparty na pierwotnym obszarze roboczym CorelDRAW, nawet jeżeli domyślny obszar roboczy ma już konfigurację inną niż pierwotna. Ostatecznie więc obszary robocze domyślny i nowo tworzony będą miały wszystkie ustawienia identyczne z pierwotnymi ustawieniami obszaru roboczego CorelDRAW.

Programy CorelDRAW i Corel PHOTO-PAINT przejmują domyślne ustawienia regionalne (np. jednostki miary) zgodnie z ustawieniami w Panelu sterowania. Aby ewentualna późniejsza modyfikacja ustawień regionalnych mogła zostać rozpoznana przez obie aplikacje, niezbędne jest usunięcie plików Coreldraw.ini i/lub photopnt.ini (znajdujących się w folderze \Workspace\Application\nazwa obszaru roboczego). Należy przy tym pamiętać, że po usunięciu tych plików wszystkie ustawienia aplikacji zmodyfikowane przez użytkownika powrócą do stanu domyślnego.

Mapy bitowe

Moduły dodatków nie są zdolne do wyświetlania podglądu obrazków duotone; obrazki takie będą w podglądzie wyświetlane jako obrazki w skali szarości.

Polecenia Zmień rozmiar / rozdzielczość i Przekształć na mapę bitową są bardzo wymagające pod względem wykorzystania pamięci. Przy tworzeniu lub zmianie rozdzielczości mapy bitowej mającej rozmiar pełnego ekranu, nieskompresowany plik jest bardzo duży. Dlatego przed rozpoczęciem operacji należy się upewnić, że dostępna jest dostateczna ilość pamięci wirtualnej do jej zakończenia.

Maska kolorów zastosowana dla mapy bitowej nie będzie widoczna w polach podglądu w oknach dialogowych efektów specjalnych dla map bitowych.

Obiekty programu PHOTO-PAINT po imporcie do programu DRAW wydają się mieć białe, nieprzezroczyste tło. W rzeczywistości jest to biała mapa bitowa znajdująca się za obiektem. Po rozgrupowaniu importowanej mapy bitowej tło może zostać usunięte, a obiekt na pierwszym planie będzie się zachowywać jak mapa bitowa z zastosowaną maską.

Aby w programach DRAW i PHOTO-PAINT możliwe było korzystanie z modułów dodatków zgodnych z Adobe PhotoShop, niezbędne jest posiadanie pliku o nazwie MSVCRT10.dll, który rozprowadzany jest razem z produktem Adobe.

Wprowadzanie dat w Menedżerze danych obiektu

Program CorelDRAW 8 pozwala wprowadzać do arkusza Menedżera danych obiektu skrócone, dwucyfrowe wartości odpowiadające datom z 20 i 21 wieku. Liczby od 00 do 49 będą traktowane jak daty 2000 do 2049. Wartości od 50 do 99 będą traktowane jak daty 1950 do 1999. Jeżeli miałoby to prowadzić do błędów, należy lata określać przez podawanie czterech cyfr, np. 4/26/2097.

Edycja dat w Menedżerze danych obiektu:

Jeżeli w dacie wpisanej w arkuszu dwie ostatnie cyfry zostaną usunięte i wpisane na nowo, zachowane zostanie początkowe stulecie. Jeżeli usunięte zostaną wszystkie cztery cyfry i wprowadzone tylko ostatnie dwie cyfry, stulecie zostanie określone zgodnie z opisaną powyżej zasadą obowiązującą dla skrótów. Aby mieć wpływ na przyjęte stulecie, należy wprowadzić wszystkie cztery cyfry określające rok.

Ustawianie czterocyfrowego trybu wyświetlania w arkuszu Menedżera danych obiektu:

Po utworzeniu nowego arkusza w programie CorelDRAW 8 daty domyślnie wyświetlane są w postaci dwucyfrowej. Zalecana jest jednak zmiana domyślnej postaci na czterocyfrową, aby łatwo można było zobaczyć, którego stulecia dotyczą wprowadzane i wyświetlane daty. W tym celu należy kliknąć dwukrotnie pole, co powoduje otwarcie edytora pól danych obiektu. Następnie należy w sekcji Format nacisnąć przycisk Zmień i wybrać jako typ formatu Data / godzina. Wtedy dostępny się staje wybór czterocyfrowego formatu wyświetlania.

Daty wprowadzone do arkusza Menedżera danych obiektu są przechowywane jako liczby. Na przykład, jeżeli do komórki o formacie daty wpisano liczbę 1, będzie ona wyświetlana jako 12/31/1899.

Firma Corel Corporation prowadzi serwis internetowy poświęcony specjalnie problemowi przejścia do nowego tysiąclecia.  Najświeższe informacje można uzyskać pod adresem http://www.corel.com/2000.htm.

Obrazki clipart

Kolekcja obrazków clipart zawartych na dysku CD nr 2 znajduje się w folderach Corel Media Folders.  Aby było możliwe przeglądanie obrazków w systemie Windows NT 4.0, konieczne jest zainstalowanie aplikacji Corel Media Folders lub Internet Explorer 4.0 (instalacja standardowa).

W systemie Windows 95 foldery Corel Media Folders znajdujące się na dysku CD nr 2 będą mieć postać zwykłych folderów Windows.  Instalacja Corel Media Folders nie jest niezbędna do przeglądania zawartości dysku.  Aby jednak skorzystać z pełnych możliwości wyszukiwania według słów kluczowych i notatek oraz drukowania miniatur, niezbędne jest zainstalowanie Corel Media Folders za pomocą głównego programu instalacyjnego na dysku CD nr 1.

Metamorfoza

Opcja dopasowania metamorfozy do ścieżki nie jest dostępna przy przeciąganiu metamorfozy na ścieżkę prawym przyciskiem myszy. Funkcja ta nie pojawia się w menu kontekstowym, lecz jest dostępna w rolecie metamorfozy.

Głębia

Zaobserwowano problem polegający na tym, że po zastosowaniu głębi dla obiektu i przejściu do stanu zaznaczania, na pasku właściwości opcje dotyczące kolorów fazy i oświetlenia nie pozostają zaznaczone. Mysz można prawidłowo przemieszczać ponad przyciskami lecz następuje przełączenie na powrót do karty kolorów. Funkcja działa prawidłowo, jeżeli pozostaje się w trybie pracy nad efektem głębi.

Przy modyfikowaniu efektu głębi za pośrednictwem rolety istotne jest, by przed nanoszeniem jakichkolwiek zmian w aktualnie zaznaczonej głębi nacisnąć przycisk Edytuj.

Kiedy głębia jest zgrupowana i zniekształcona, po czym przeniesiona, informacje o zniekształceniu zostają utracone. Po zapisaniu pliku efekt głębi ulegnie zanikowi i pozostanie jedynie poddany działaniu efektu obiekt.

Cienie

Cienie nadane zniekształconemu tekstowi nie będą uwzględniać efektu i będą wyświetlane w taki sposób, jakby tekst nie był zniekształcony.

Obwiednia

Po zadokowaniu paska właściwości po lewej lub prawej stronie ekranu typy odkształcenia nie są poprawnie wyświetlane. Przycisk Wzorce będzie wyświetlać wzorzec ostatnio użyty. Jeżeli nie używano żadnego wzorca, wyświetlany będzie znak "X".

Kreator wyszukiwania

Nie jest możliwe wyszukiwanie i zamiana modelu kolorów ani palety dla pojedynczego znaku tekstu.

Funkcja zaznaczania ukrytych obiektów

Przyciski modyfikujące działanie operacji zaznaczania, Alt, Ctrl i Shift, nie mogą zostać użyte wszystkie jednocześnie. Aby połączyć wszystkie funkcje, można użyć kombinacji Alt, Alt-Shift Alt-Ctrl, lecz nie Alt-Ctrl-Shift.

Funkcja ta może także być wrażliwa na ruch przy korzystaniu z tabliczki rysunkowej. Najlepsze wyniki uzyskuje się przez zaznaczenie i powolne przesuwanie.

Transformacje

Nie jest możliwe powtarzanie transformacji wykonanych na obiekcie przy użyciu paska właściwości lub paska właściwości transformacji. Skrót Ctrl-R nie powoduje wykonania powtórzenia, a polecenia menu służące powtarzaniu i ponawianiu edycji są niedostępne.

Teczka podręczna

Przeciąganie obiektów z okna DRAW do dowolnej karty teczki podręcznej spowoduje zachowanie wyłącznie zaznaczonych obiektów, a nie wszystkich obiektów w pliku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku plików wielostronicowych. Należy pamiętać o zapisaniu także samego pliku.

Wypełnienie teksturą jest wypełnieniem generowanym algorytmicznie. Z powodu złożoności takich wypełnień podczas rejestracji skryptu zachowane zostają tylko domyślne parametry wypełnienia teksturą. Ma to wpływ na zachowywanie wypełnień teksturą na karcie Ulubione wypełnienia i kontury w teczce podręcznej. Żadne zmiany w stosunku do wypełnienia domyślnego nie zostaną zapamiętane i muszą być zastosowane ponownie po uruchomieniu skryptu lub po użyciu wypełnienia zachowanego jako ulubione.

Style kolorów

W oknie dialogowym automatycznego tworzenia stylów znajduje się pole wyboru odpowiadające opcji "Przekształć kolory potomne w kolory CMYK".  Opcja ta działa jedynie z kolorami bez odcieni. Kolorami z odcieniami są kolory dodatkowe z systemu dopasowywania Pantone, kolory Pantone Hexachrome i kolory UserInks (te, dla których obecne jest pole modyfikacji barwy w oknie dialogowym Wypełnienie).

Aby można było używać suwaka Tworzenie kolorów głównych przy korzystaniu z kolorów bez odcieni i z kolorów innych niż z modelu CMYK (tzn. z kolorów rozbarwianych Pantone), oprócz opcji Przekształć kolory potomne w kolory CMYK musi być włączona opcja Automatycznie łącz razem podobne kolory.

Przy korzystaniu z opcji automatycznego tworzenia i automatycznego łączenia podobnych kolorów można zauważyć przesunięcie kolorów w dokumencie. Jest to zjawisko normalne, jako że style kolorów ustanawiają łącze między tworzonymi stylami a obiektami w dokumencie i oparte są na modelu kolorów HSB (barwa, nasycenie, jaskrawość). Kolory są odwzorowywane z modelu kolorów dokumentu (tzn. z modelu CMYK) do przestrzeni kolorów HSB, po czym znowu do modelu kolorów w dokumencie (CMYK).

Wypełnienia

Kiedy obiekty są wypełniane wypełnieniem postscriptowym, w każdym trybie wyświetlania poza dokładnym wypełnienie będzie reprezentowane przez litery PS.

Paleta kolorów

Przy pracy z głębią kolorów niższą niż 24 bity, a zwłaszcza przy 256 kolorach, paleta może mieć wygląd "punktowany". Jest to naturalne, jako że kolory na palecie są interpretowane w węższej przestrzeni kolorów. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy włączonej opcji Symulowanie kolorów na karcie "Wyświetlanie" (kategoria "Obszar roboczy") w oknie dialogowym Opcje wywoływanym z menu Narzędzia.

Usuwanie koloru z dowolnej palety jest wykonywane za pośrednictwem Edytora palet. Usunięcia można dokonać także klikając kolor na palecie prawym przyciskiem myszy i wybierając polecenie Usuń z menu podręcznego.

Prowadnice

W sytuacji, gdy przy włączonej opcji przyciągania do prowadnic obiekt będzie zaznaczony w punkcie środkowym (X) i zostanie przeciągnięty i upuszczony na punkt przecięcia obu prowadnic, wyśrodkowanie nie musi nastąpić. Aby środek obiektu był poprawnie przyciągany do punktu przecięcia prowadnic, oprócz opcji "Przyciągaj do prowadnic" należy włączyć opcję "Przyciągaj do obiektów".

Nie jest możliwe przeciągnięcie i upuszczenie prowadnicy na trójwymiarowy obiekt tekstowy.

Wypełnienia postscriptowe znajdujące się poza obrębem strony nie są wyświetlane na widoku dokładnym.

Wyświetlanie wypełnień postscriptowych zabiera dużo czasu, jako że ich wyświetlaniem zajmuje się powolny interpreter PostScriptu.

Przy przeciąganiu obiektów z przyciąganiem do prowadnic, niekiedy położenie prowadnic jest takie, że obiekt zostanie przyciągnięty względem punktu umieszczenia wskaźnika myszy (punktu, za który obiekt jest "ciągnięty") zamiast względem prostokąta ograniczającego obiekt. Aby wyłączyć przyciąganie względem punktu wskaźnika myszy, należy przeciągać przy wciśniętym klawiszu SHIFT. Dzięki temu obiekt zostanie przyciągnięty do prowadnicy względem prostokąta ograniczającego.

Problemy z wyświetlaniem (normalny tryb wyświetlania)

Niektóre pliki, które zawierają złożone ścieżki (1000 węzłów) w połączeniu z wypełnieniami z map bitowych mogą nie być poprawnie wyświetlane na widoku normalnym.

Tekst o rozmiarze 24 punktów przy standardowym powiększeniu nie podlega wygładzaniu krawędzi w systemie Microsoft Windows NT4.  Progi, przy których wygładzanie krawędzi (antyaliasing) jest włączane i wyłączane, określone są rozdzielczością ekranu i rozmiarem tekstu.

Trójwymiarowy tekst

Jeżeli tekstowi, któremu nadano już pewne efekty specjalne, nadana zostanie następnie trójwymiarowa głębia, wszystkie poprzednie efekty zostaną utracone.

Renderowanie dużego obiektu tekstu trójwymiarowego może spowodować wyświetlenie okna informującego o braku pamięci.

Obiekty trójwymiarowe (*.3dmf, *.wrl, *.b3d)

Przy imporcie plików w standardzie VRML (.wrl) niektóre węzły w pliku mogą nie zostać uwzględnione. Nieobsługiwane węzły zostaną po prostu zignorowane i import pliku będzie kontynuowany. Wiadomo o następujących typach węzłów, które nie są obsługiwane (mogą wystąpić także inne nieobsługiwane węzły):

         Normal, Normal Binding, Selection, Transform Separator, Draw Style, Texture2, Switch, Group

Miniatury w formacie 3dmf w teczce podręcznej mogą być wyświetlane bardzo powoli, zależnie od rozmiaru pliku.

Zalecane jest dokonanie renderowania obiektów trójwymiarowych przed przystąpieniem do korzystania z innych elementów sterujących w programie CorelDRAW.

Narzędzie "Gumka"

Nie jest możliwe wymazanie obiektów zgrupowanych. Możliwe jest jednak zaznaczenie obiektu w obrębie grupy przy wciśniętym klawiszu CTRL i wymazanie go indywidualnie.

Narzędzie "Nóż"

Przy włączonej opcji "Automatycznie zamykaj ścieżki po przycinaniu" nie jest możliwe przecięcie krzywej otwartej przy użyciu węzła początkowego ani końcowego. Dotyczy to także nowych narzędzi swobodnej transformacji i noża opartego na krzywych Beziera.

Narzędzie Pióro

Narzędzie Pióro wymaga przeprowadzania bardzo złożonych obliczeń i może nastąpić utrata wydajności przy bardziej skomplikowanej kresce. Przy tworzeniu rozbudowanych obiektów najszybszym sposobem jest utworzenie kilku prostszych kresek i scalenie ich przy użyciu funkcji spawania.

Przy tworzeniu segmentów linii prostych przez kliknięcie w punkcie początkowym i końcowym narzędzie reaguje na wszelkie poruszenia myszy przy pierwszym kliknięciu, czego wynikiem może być krzywa o niepożądanym kształcie. Dzięki takiemu sposobowi działania narzędzia możliwe jest tworzenie bardzo małych obiektów przez drobne poruszenia myszy. Dlatego chcąc uzyskać linię prostą należy przy pierwszym kliknięciu zachować ostrożność, by zminimalizować przesunięcia wskaźnika myszy.

Problemy z kartami graficznymi

W przypadku kart graficznych Matrox Millenium lub Matrox Mystique mogą wystąpić problemy z odświeżaniem przy używaniu wskaźnika krzyżowego. Wskazane jest zainstalowanie najnowszych wersji sterowników.

Karta graficzna Diamond Stealth 3000 może wymagać okazjonalnego odświeżenia ekranu przy korzystaniu z narzędzia wymiarowania.

Czcionki wielonarodowe

Dodatkowe kroki zmierzające do instalacji wielonarodowych czcionek firmy Bitstream w Windows.

W pakiecie CorelDRAW 8.0 dostarczane są 33 wielonarodowe czcionki firmy Bitstream:

Ad Lib Win95BT (tt1154c_.ttf)
Baskerville Win95BT (tt0031c_.ttf.ttf)
Baskerville Bold Win95BT (tt0033c_.ttf)
Baskerville Bold It Win95BT (tt0034c_.ttf)
Baskerville Italic Win95BT (tt0032c_.ttf)
Century Schoolbook Bold Win95BT (tt0085c_.ttf)
Century Schoolbook Bold Italic Win95BT (tt0086c_.ttf)
Century Schoolbook Italic Win95BT (tt0084c_.ttf)
Century Schoolbook Win95BT (tt0083c_.ttf)
Chianti Bold Italic Win95BT (tt1213c_.ttf)
Chianti Bold Win95BT (tt1212c_.ttf)
Chianti Italic Win95BT (tt1211c_.ttf)
Chianti Win95BT (tt1210c_.ttf)
Courier 10 Pitch Win95BT (tt0419c_.ttf)
Courier 10 Pitch Bold Win95BT (tt0583c_.ttf)
Dutch 801 Roman Win95BT (tt0011c_.ttf)
Dutch 801 Bold Win95BT (tt0013c_.ttf)
Dutch 801 Bold It Win95BT (tt0014c_.ttf)
Dutch 801 Italic Win95BT  (tt0012c_.ttf)
Futura Black Win95BT (tt0206c_.ttf)
Monospace 821 Win95BT (tt0596c_.ttf)
Monospace 821 Bold Win95BT (tt0598c_.ttf)
Oz Handicraft Win95BT (tt1178c_.ttf)
PosterBodoni Win95BT (tt0129c_.ttf)
Swiss 721 Win95BT (tt0003c_.ttf)
Swiss 721 Bold Win95BT (tt0005c_.ttf)
Swiss 721 Bold It Win95BT (tt0006c_.ttf)
Swiss 721 Italic Win95BT (tt0004c_.ttf)
Zurich Win95BT (tt0178c_.ttf)
Zurich Bold Win95BT (tt0180c_.ttf)
Zurich Bold It Win95BT (tt0181c_.ttf)
Zurich Italic Win95BT (tt0179c_.ttf)
Zurich Black Win95BT (tt0182c_.ttf)

Aby czcionki te mogły być poprawnie odczytywane, musi zostać wykonana ich instalacja przy użyciu załączonego pliku .inf (Corel_bt.inf), znajdującego się w tym samym katalogu. Czcionki znajdują się na dysku CD z numerem 1 w folderze \Fonts\Win95.

1. Uruchom Eksploratora Windows.
2. Włóż do napędu dysk CD nr 1.
3. Odszukaj folder \Fonts\Win95.
4. Wybierz plik 'Corel_bt.inf'. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Instaluj.

Uwaga: Po przeprowadzeniu instalacji czcionek należy ponownie uruchomić Windows i zainicjalizować folder czcionek. W tym celu należy zamknąć wszystkie aplikacje i uruchomić ponownie Windows. Następnie trzeba przejść do menu Start, wybrać Ustawienia i polecenie Panel sterowania. Dwukrotne kliknięcie na ikonie "Czcionki" spowoduje otwarcie i zainicjalizowanie folderu czcionek.

Dodatkowe informacje na temat tworzenia dokumentów w wielu językach można znaleźć w Pomocy ekranowej Windows (słowa kluczowe: wiele języków i instalowanie, obsługa wielu języków).

Narzędzia sprawdzania pisowni

Narzędzia sprawdzania pisowni w pakiecie CorelDRAW 8 potrafią obsługiwać następujące języki:

Tezaurus i moduł sprawdzania gramatyki:
Tezaurus i moduł sprawdzania gramatyki nie są dostępne w tej wersji produktu.

Autokorekta:
Autokorekta w tej wersji produktu nie obsługuje polskich znaków narodowych.

Sprawdzanie pisowni:
afrykanerski, kataloński, czeski, duński, holenderski, angielski (amerykański), angielski (brytyjski), francuski, galicyjski, niemiecki, grecki, węgierski, islandzki, włoski, norweski, portugalski, rosyjski, hiszpański, szwedzki, turecki

Przy instalacji standardowej i minimalnej domyślnie instalowany jest moduł sprawdzania pisowni dla języka angielskiego. Aby dodać obsługę innych języków, należy uruchomić program instalacyjny z dysku CD nr 1, wybrać instalację wybiórczą, przejść do strony narzędzi sprawdzania pisowni i wybrać odpowiednie języki do zainstalowania.

Powrót do pierwszej strony